Elképesztő: hazudott George Floyd ügyében az egyik fő tanúja – s ezt egész eddig titkolták
Valótlanságokat állított a Floydot lefogó rendőrről.
Kiegyensúlyozottságról szó sincs: az újságírók hajlamosak a demokrata törvényhozók által használt nyelvezetet előnyben részesíteni.
Az Economist egy kutatás során arra vállalkozott, hogy a különböző amerikai médiumokat megvizsgálnak politikai identitás alapon, melynek eredményeként azt jött ki, hogy erősen a demokraták felé lejt a pálya.
A hírforrások pártpolitikai irányultságára „átfogó, pártatlan és naprakész” mérőszámot fejlesztettek ki, így tudományos megközelítést alkalmaztak az elmúlt évek hírforrásainak széles körére. Azt találták, hogy valóban van affinitás a média és a baloldal között, mivel az újságírók hajlamosak a demokrata törvényhozók által használt nyelvezetet előnyben részesíteni.
Ráadásul ez az eltérés Donald Trump elnöksége kezdete óta tovább nőtt. Ennek eredményeképpen a politikáról kiegyensúlyozottan tudósító médiaforrások száma csökkent.
Elemzésük első lépése egy pártpolitikai szótár összeállítása volt. Ezt a listát aztán megszűrték azokra a kifejezésekre, amelyeket az egyik párt törvényhozói nagy arányban használtak, de a másik párt törvényhozói ritkán.
Ezután 242 000 cikket gyűjtöttek össze a 2016-22 közötti hírportálokról, valamint 397 000 főműsoridős televíziós szegmens átiratát a 2009-22 közötti időszakból. Mindegyikhez kiszámítottak egy ideológiai pontszámot a listájukon szereplő kifejezések gyakoriságának összehasonlításával. A lapnál úgy vélik, hogy igaza van a konzervatívoknak, amikor a média egészét, és nem csak egyes csatornákat tekintenek ellenséges terepnek.
A 20 legolvasottabb hírportál közül, amelyekről rendelkezésre állnak adatok, 17-en több demokrata kötődésű kifejezést használnak, mint republikánus kötődésűeket. Ugyanez igaz Amerika hat vezető televíziós hírforrására is, amelyek közül egyedül a Fox az egyetlen, ahol a konzervatív nyelvezet dominál.
Ez a demokrata irányultság az idők során nőtt, főként az egykor központosított csatornákban bekövetkezett változásoknak köszönhetően. 2017-ben a cnn több republikánus kifejezést használt, mint demokrata, míg az msnbc és az abc, a cbs és az nbc esti híradói csak szerényen baloldaliak voltak.
Az írott újságírásban az elmozdulás kisebb volt, de ugyanabba az irányba. 2017-ben a New York Times, a Washington Post és a cnn honlapja mind enyhe demokrata beállítottságú volt.
Három „mainstream” honlapon – a New York Times, a Washington Post és a CNN – a 29 belpolitikai téma közül 25-ben balra tolódott a tudósítás 2017-18 és 2021-22 között.
A faji és az iskolai lövöldözésekről szóló cikkek már 2017-2018-ban is a legbaloldalibbak közé tartoztak, de azóta is a legnagyobb balra tolódások tapasztalhatók. Ezzel szemben az egészségügyről és a bevándorlásról szóló cikkek, amelyek 2017-18-ban Trump népszerűtlen politikájának köszönhetően sok demokrata kifejezést használtak, jobbra tolódtak.
Nyitókép: Celal Gunes / ANADOLU / Anadolu via AFP